מנהל תחנת המוניות התחיל לשמור שבת: "שערי שמים נפתחו לי"

מנהל תחנת המוניות שהתחיל לשמור שבת: "מרגיש ששערי השמיים נפתחו לי"

גנבו לו את המשאית, פרצו לו לתוך הבית, רוקנו לו את המחסן והוא הלך לחיות בבדידות במערה חמש שנים. עכשיו הוא סוגר בשבת את תחנת המוניות שבבעלותו, מתחיל לשמור שבת כהלכתה, ומצהיר: "התחלתי להרוויח יותר"

במערה אי שם בארץ, בינות לעצי אקליפטוס אינסופיים, מול נוף בריאה עוצר נשימה וים התיכון המתפרס לפניו במלוא הדרתו, חי איש בודד ומתבודד. התנאים בהם הוא חי מסתכמים בבגד לגופו איתו יצא מהבית, מעיל רוח ומקל הליכה. במשך חמש שנים הוא התנהל כך, לאחר שהחליט כי החיים שלו לא אמורים להתנהל בין אנשים נורמטיביים. לאיש הזה קוראים מקס בטלר, והוא כיום מנהל תחנת מוניות 'תו הזהב' שבראשון לציון. מקס הוכר לנו ופרץ לחיינו כשהוא החליט לשמור שבת, עקב הפרצה הנוראית של ראשי ערים מסוימות בארץ שבחרו לרמוס את השבת ברגל גסה ולהפעיל תחבורה ציבורית בשבת. הדבר כאב למקס במיוחד, עד שהוא הודיע בפשטות ללקוחותיו הרוצים להזמין מונית בשבת, שעליהם לחפש תחנת מוניות אחרת. "כאן התחנה ננעלת שעה לפני כניסת השבת, והטלפונים כבויים עד צאת השבת", הוא משמיע לי את ההודעה הלאקונית ללקוחות.

כאמור, בתקופה האחרונה, עם ריבוי חילולי השבת בארץ, החליט מקס שהוא סוגר את התחנה בשבת, על אף שעיקר הפרנסה שלו נבע מהכנסות סופי-השבוע. "זו הייתה החלטה נחרצת, אולי דרסטית, אך לא הרגשתי בזה שום קושי. הכעיסה אותי מאוד ההרגשה שאת הדבר שהיטלר רצה לעשות לעם היהודי, מנסים היום אנשים בארץ ישראל לעשות – לעקור את התורה והיהדות מהעולם. כתשובה לכך החלטתי להביא קצת אור לעולם. לעשות מעשה טוב שייכנס בראש של אנשים, שיבינו שכאן זו ארץ היהודים, והפירוש של הדברים הוא שמירת תורה ומצוות".

 

מהן התגובות שקיבלת?

 

"אני זוכר את היום בו קיבלתי על עצמי את שמירת שבת כיום המאושר בחיי. הרגשתי כתינוק שנולד מחדש. שניות אחרי שהוצאתי את הסרטון הראשון בו אני מספר על החלטתי, הגיע אליי מבול של טלפונים, שיחות בלתי פוסקות, מלאות הערצה והערכה לצעד שעשיתי. במשך כל הלילה צלצל הטלפון בבית, ולא יכולתי לעבוד כרגיל מרוב טלפונים. אנשים עודדו ובעיקר ביקשו שאחזק גם אותם. הם ביקשו ברכה ממקור הברכה – שבת. התגובות היו נלהבות ממש. לא קיבלתי אף תגובה כועסת או רוטנת, גיליתי את עם ישראל היפה, המכבד, המבין לרגשות השני והנותן גיבוי לכל מעשה טוב".

 

אתה מרגיש שהפסדת בעקבות סגירת התחנה בשבת?

 

"לגמרי לא. להיפך, אני יכול להגיד לך ולהצהיר קבל עם ועדה: התחלתי להרוויח יותר. אם בכל חודש הייתי סוגר את החודש עם איקס כסף, הרי שהייתי מגיע לסוף החודש ומגלה שחלק נכבד מהכסף נעלם, הלך על הוצאות חריגות ועוד כל מיני דברים שאני לא יודע מהם. היום אני יכול להעיד כי התחלתי להרוויח. כל הכסף שנכנס לי – שורה בו ברכה. לראשונה בחיי הרגשתי שאני מרוויח. זאת עובדה", מצהיר מקס, ואני מרגיש שאני עומד במעמד נשגב של התגשמות מוחשית בת ימינו של ההבטחה "השבת היא מקור הברכה". הנימה הנחרצת בה הוא מצהיר את העובדות לא משאירה ספק – יותר ממה שאנחנו שומרים על השבת, השבת שומרת עלינו. "ביום של ההחלטה אמרתי לאשתי 'תשמעי, אני מרגיש שהשמיים נפתחו עלינו, שערי השמים נפתחו בשבילנו'. הרגשנו בעננים, ואנחנו רואים את הברכה", מספר מקס.

 

אך כל זה עדיין לא הגיע להרגשה הנעלה של שמירת שבת ראשונה בחייו. "הגיע יום השבת, ואני התכוונתי לעמוד איתן על שמירת השבת", הוא משחזר. הדבר לא היה לו קל כלל מאחר שהוא מעשן כבד. "בשבת הראשונה שאחרי ההחלטה האמיצה הצלחתי לראשונה להפסיק לעשן יום שלם בחיי. ואני אגלה לך סוד", הוא לוחש לי, "זה לא היה קשה כל כך כפי שתכננתי. תיארתי לעצמי שאקרוס באמצע ולא אוכל להתגבר. אך ראה זה פלא. זה לא קרה. שמרתי שבת ראשונה בחיי על כל הלכותיה ופסיקותיה. הייתה זו השבת המרגשת ביותר בחיי. הרגשתי שקט נפשי, הרבה סיפוק, והרגשה טובה יותר ברמה הכללית".

 

מה המסר שאתה רוצה להעביר?

 

"המסר שלי הוא אחד ויחיד: יהודים, שימרו שבת. השבת מביאה אור ושלווה אמתית. השבת מגבשת את כל המשפחה ומביאה לך שעות של נחת, שעות של רוגע ועצירה ממרוץ החיים האינסופי. תנסו את זה, זה משתלם מאוד".

 

מה השאיפה שלך היום בחיים?

 

"להגיע למצב שאיפה שנגמר ההיגיון – שהאמונה שלי תתחיל לפעול. בנקודת חיים שבה ההיגיון שלי נגמר, הייתי רוצה שהאמונה שבתוכי תיתן את קולה, ושאתחיל להאמין בכל לב גם בדברים שאינם נראים לי הגיוניים".

 

לסיום, אני מביא את בקשתו של מקס מכל מי שקורא את הדברים: לאחר שהתחנה החליטה לסגור שעריה בשבת, מצווה וחובה עלינו לחזק אותה ולהקפיד לבצע הזמנות נסיעה אך ורק מתחנה שומרת שבת. הפעולה הפשוטה כל-כך של תמיכה בעסקים שומרי שבת וודאי תביא עוד הרבה יהודים לחקות את מקס ולסגור את עסקיהם בשבת, ויחד נוכל להביא את השבת לכל בית בישראל.

שלום פקשר

הידברות 

0
הוסיפו חוות דעתx
Open chat
צריכים עזרה? צרו איתנו קשר
שלום!
במה אפשר לעזור?